A diffúz alopecia megnevezés egy gyűjtőfogalom, melybe több, különböző eredetű, hajvesztéssel járó kórkép tartozik. Az egész fejbőrre kiterjedő hajhullás látható, a fejbőr általában reakciómentes. Megelőzni sok esetben nem tudjuk ezen mellékhatásokat,viszont megfelelő kezeléssel gyorsan megszüntethetjük, mielőtt olyan sok hajunk kihullana, hogy az ritkulást eredményezzen.
Cinkhiány okozta hajhullás
A cinkhiány lehet veleszületett, melyben cink felszívódási elégtelenséget tapasztalunk, vagy szerzett, melyben a cinkszegény táplálkozás vezet az alopeciához. A cink a gyorsan osztódó sejtek anyagcseréjéhez szükséges.
Pajzsmirigy betegség okozta hajhullás
Gyakran a diffúz hajhullás a pajzsmirigybetegség egyetlen tünete, hajvisszanövés az endokrinológiai kezelés után várható.
Lázas állapot
A lázas állapotot követő 2-5 hónap során bármikor jelentkezhet. Hátterében feltehetően a szőrtüsző általános vagy helyi gyulladáskeltő anyagokra adott kóros válasza áll.
Vashiány
A diffúz hajvesztéssel orvoshoz forduló nők legnagyobb százalékában vérszegénységgel társult vagy anélküli vashiányt lehet találni. Feltehetően a vashiány a raktározott és a szöveti vasmennyiség csökkenését eredményezi jóval azelőtt, hogy a vérszegénység megnyilvánulna. Mivel a hajszálak termelése is egy rendkívül oxigénigényes folyamat, ezért – az oxigén szállításában fontos szerepet játszó – vas hiányában a szőrtüsző működése károsodhat.
Súlycsökkenés
A drasztikus fogyókúra hajhullást okozhat. A tartósan csökkent táplálékbevitel során bizonyos pajzsmirigyhormon szintjének jelentős csökkenését figyelték meg, amely valószínűleg súlyosbítja az elégtelen táplálkozásból fakadó, már egyébként is fennálló alopeciát. A fogyókúra abbahagyását követően általában normalizálódik a hajnövekedés.
Szisztémás betegségek és gyógyszerek
Rengeteg betegség okozhat diffúz hajhullást, mint például Crohn betegség, különböző anyagcsere betegségek, folsav-, B12 vitamin hiány, különböző daganatok, és még sorolhatnánk. Emellett műtétek után is felléphet diffúz hajvesztés, valamint számos gyógyszer előidézheti (pl. allopurinol, ACE gátlók, heparin, bétablokkolók, orális fogamzásgátlók, pszichotróp szerek, stb.)
Stressz
A stressz a diffúz hajhullás egyik leggyakoribb okaként ismert tényező. Fontos azonban tudni, hogy a hajhullás már önmagában is stresszt okoz, így kialakulhat az önmagát fenntartó ördögi kör.
Szülést követő hajhullás
A terhesség alatti magas ösztrogénszint miatt illetve a szülés után az ösztrogénszint csökkenése miatt jelentkezhet fokozott hajhullás. A diffúz hajhullás a szülés utáni 8. héten várható és csak hónapok múlva normalizálódik. Fogamzásgátló tablettát abbahagyó nőknél a hasonló hormonális változások következtében ez a jelenség szintén tapasztalható. Terápiát általában nem igényel, spontán hajvisszanövés várható.
Újszülöttek hajhullása
Születés előtt a magzat majdnem összes hajszála nyugalmi-telogén stádiumban van (kihullást megelőző állapot), ezért a szülés utáni 6-8. héten a haj kihullik. A következő hónapokban újra fokozatos hajnövés tapasztalható. Az első életév végére a hajszálak elkezdenek a saját ciklusuknak megfelelően fejlődni.